Wycieczka klas I do Sierpca

Dnia 5 grudnia 2018r. uczniowie klas pierwszych Samorządowej Szkoły Podstawowej w Lutocinie pod opieką wychowawczyń – p. E. Węgrowskiej i p. H. Zmarzłej oraz rodzica p. B. Kaszczał uczestniczyli w wycieczce do Sierpca.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu był Ratusz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach choinkowych. Program warsztatów obejmował: projekcję prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na Mazowszu”, pokaz wzorów tradycyjnych zabawek choinkowych oraz samodzielne wykonanie aniołka przez dzieci pod kierunkiem instruktorek.

Po zajęciach plastycznych pierwszaki zwiedzali aktualnie prezentowaną w Ratuszu wystawę „Wszystkie barwy muzyki”, która podzielona jest na cztery działy tematyczne:

1. Muzyka w sztuce (gobeliny, grafika, rzeźby) oraz klasyka polska i zagraniczna(nuty i pamiątki związane z twórczością wielkich kompozytorów np. Fryderyka Chopina).

2. Salon muzyczny z przełomu XIX i XX wieku (malarstwo, instrumenty, sztuka użytkowa i przedmioty związane z domowym muzykowaniem).

3. Kolekcja instrumentów muzycznych z całego świata (min. bałałajka, domra, bandura, cymbały, trąbki, grzechotka do wywoływania deszczu, instrumenty wykonane z ziaren kawy, łupin owoców, skorupy żółwia).

4. Muzyka okresu międzywojennego i powojennego ( nuty, eksponaty związane z rozwojem radia) oraz kącik artystki kabaretowej (stroje sceniczne, przybory toaletowe elementy wyposażenia garderoby).

Następnie udaliśmy się pod Pomnik Bohaterów Ziemi Sierpeckiej upamiętniający ludzi poległych za wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz podjechaliśmy pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudzkiego odsłonięty 2 X 2018r. z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kolejną atrakcją była wizyta w budynku Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu, gdzie powitali pierwszaków sierż. Aleksandra Szarwińska i st. asp. Krzysztof Pogorzelski. Policjanci opowiadali o swojej pracy, pokazali dzieciom samochód policyjny, łódź patrolową, areszt, salę odpraw, mundur policyjny zakładany podczas akcji zabezpieczających imprezy oraz salę konferencyjną, gdzie uczniowie zdali śpiewającą test z przepisów ruchu drogowego podczas prezentacji multimedialnej „ Bezpieczna droga z radami Spongeboba”. Na zakończenie każdy uczestnik wycieczki otrzymał opaskę odblaskową.

Ostatnim punktem wyjazdu był posiłek w McDonalds.

Uśmiechy na twarzach dzieci i podziękowania składane opiekunom świadczą o tym, że był to udany wyjazd.

Utworzono dnia 14.02.2019, 13:06