I Turniej Logopedyczny ZS w Lutocinie

„Logofigle – ćwiczę dokładnie, mówię poprawnie”

Logopedzi szkolni w swojej codziennej pracy spotykają się z problemami uczniów dotyczącymi zaburzeń mowy. Z wielkim zaangażowaniem prowadzą terapię, której głównym celem jest m.in. rozwijanie świadomości artykulacyjnej czy usprawnianie narządów mowy swoich podopiecznych. To praca bardzo żmudna, ale nagradzana poprawną wymową uczniów, daje wielką satysfakcję.    Dostrzegając potrzeby środowiska szkolnego w zakresie pomocy logopedycznej Panie Elżbieta Liszewska i Monika Czarnecka podjęły się zorganizowania I Turnieju Logopedycznego „Logofigle”, którego głównymi celami było:

• propagowanie wśród uczniów gier i zabaw wspomagających rozwój mowy,
  • utrwalenie oraz wykorzystanie wiadomości i umiejętności zdobytych w toku terapii logopedycznej,
  • rozwijanie świadomości artykulacyjnej,
  • usprawnianie narządów mowy,
  • kształtowanie prawidłowego toru oddechowego,
  •  utrwalenie głosek [k], [l], poszczególnych szeregów: ciszącego, syczącego i szumiącego,
  • motywowanie do ćwiczeń logopedycznych,
  • nauka rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Adresatami omawianego przedsięwzięcia byli uczniowie klas I-III, biorący udział w terapii logopedycznej na terenie naszej placówki.

Turniej odbył się 19 maja 2017r. w świetlicy szkolnej, gdzie 24 uczniów zmagało się w 12 konkurencjach m.in.:

- przedmuchiwanie kolorowych pomponików i listków,

- ćwiczenia artykulacyjne „minki”,

- układanie obrazka z puzzli za pomocą słomki,

- wydłużanie fazy wydechowej z „dmuchajką”,

- szukanie i nazywanie różnic w pozornie jednakowych obrazkach,

- logopedyczne dubble,

- redagowanie zdań „Ja mam…, kto ma…”,

- smakowite ćwiczenia z murzynkami i czekoladowymi chrupkami.

Dzieci chętnie rywalizowały i przykładały wagę do poprawności wykonywanych poleceń. Ich trud nagrodzono brawami i upominkami – balonikami i lizakami, ufundowanymi przez Panią Dyrektor – Annę Paluszewską.

Utworzono dnia 08.06.2017, 12:04