DZIEŃ ZDROWIA

Jak co roku 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, w naszej szkole nie były przeprowadzane zajęcia lekcyjne w tradycyjnej formie, ale uczniowie mogli uczestniczyć w specjalnie  przygotowanym na ten dzień programie i poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania.

Klasy drugie pod kierownictwem wychowawców, tj. p. Elżbiety Węgrowskiej i p. Iwony Kaźmierczak przygotowały zabawne i pouczające scenki o tematyce zdrowotnej przeplatane piosenkami. Po części artystycznej uczniowie samodzielnie budowali piramidę zdrowia z wcześniej przygotowanych produktów żywnościowych. Dla klas pierwszych został przygotowany konkurs  rozpoznawania warzyw i owoców za pomocą zmysłu dotyku.

Gościem specjalnym była higienistka szkolna, p. Danuta Liszewska, która również przedstawiła zasady zdrowego stylu życia i zwróciła uwagę na eliminowanie niezdrowych produktów ze swojej diety.

Pogadankę na temat aktywności fizycznej i diety sportowej, na przykładzie znanego piłkarza Roberta Lewandowskiego, wygłosiła nauczycielka wychowania fizycznego, p. Elżbieta Skowrońska. Pani pedagog, Monika Czarnecka opowiedziała o czynnikach wpływających na stan naszego zdrowia, podkreślając że większe znaczenie  ma styl życia i właściwe odżywianie, niż geny i czynniki środowiskowe. Zostały przeprowadzone także konkursy dla nauczycieli , a p. Dyrektor Anna Paluszewska zaprezentowała jak wygląda jej typowe śniadanie.

W międzyczasie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Odżywiam się zdrowo”, zorganizowany przez nauczycielki świetlicy, w którym I miejsce otrzymali Dawid Oleksy i Jakub Kluskiewicz, II miejsce – Milena Budzich, a III miejsce Hubert Jędrzejak. Ponadto wyróżnienie w konkursie otrzymali: Barbara Żachowska, Zuzanna Lubańska, Oliwia Ziółkowska oraz chłopcy i dziewczynki z klasy IIb.

Po przerwie obiadowej klasa III pod opieką p. Danuty Pekról przedstawiła krótki program artystyczny dotyczący szkodliwości palenia papierosów.

Całość przeplatana była konkurencjami ruchowymi dla poszczególnych klas, np. ćwiczenia równoważne – postawa bociana i jaskółki, ćwiczenia zręcznościowe – odbijanie piłeczki do ping-ponga wylosowanym przedmiotem, skoki przez skakankę, kręcenie kołem hula-hop, w których zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami.

Dla klas III – VI został przygotowany ciekawy i zabawny film na temat zdrowego odżywiania, w którym narratorem był znany kucharz Pascal Brodnicki. Dziewczynki z klasy IVa przedstawiły także prezentację dotyczącą zdrowego odżywiania, przygotowaną przez p. Monikę Skowrońska i p. Martę Opalską – Kapela. Uczniowie klas VI i V samodzielnie przygotowali i przedstawili prezentację na temat cukrzycy, szkodliwości palenia papierosów oraz zagrożeń jakie niosą ze sobą dopalacze. Na zakończenie został wyemitowany film dokumentalny dotyczący szkodliwości zażywania dopalaczy, po czym wszyscy uczniowie rozeszli się do domów.

Tematyka żywienia jest jednym z ważnych zagadnień zdrowotnych poruszanych w szkole. W związku z tym dzieci z klasy Ib podjęły wielkie wyzwanie, samodzielnie przygotowując sałatkę do drugiego śniadania. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy, wszyscy zabrali się do działania. Pomysły wykonania były różnorodne, ale najważniejsze, że prawie wszystkim smakowało. Nawet największe niejadki zjadły odrobinę swojej porcji. Można śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane „wyśmienicie”. Samodzielne przygotowanie posiłku to doskonała okazja do szlifowania odpowiednich nawyków żywieniowych, kreatywności, wyobraźni oraz dbałości o higienę.

DZIEŃ ZDROWIA

Utworzono dnia 08.04.2016, 13:40