Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Szkół w Lutocinie Zespół Szkół w Lutocinie

Projekt edukacyjny i konkurs - "Szkolne przygody Gangu Fajniaków"

Czcionka:

"Szkolne przygody Gangu Fajniaków" to cykl zajęć i konkurs o tematyce ekologicznej, w którym brała udziała grupa "Motylków". Przeprowadziliśmy cztery zajecia dotycząte czterech żywiołów oraz związanych z nimi zachowań proekologicznych. 

Zajęcia 1.

Motylki zapoznają się dokładniej z biedronkowym gangiem Fajniaków, przez co poznają świat przyrody i dbają o środowisko. Fajniaki to drużyna, która mieszka w Magicznej Krainie, gdzie nie ma zanieczyszczeń i śmieci, wszystko jest tam czyste i kolorowe. Na pierwszych zajęciach Motylki poznały wszystkich członków "Gangu Fajniaków" oraz dowiedziały się co to jest segregacja śmieci i recykling. Wiemy już więc ze papier wrzuca się do niebieskich pojemników, szkło do zielonych, plastik i tworzywa sztuczne do żółtych, a bioodpady do brązowych. Przeszliśmy następnie do eksperymentów związanych z powietrzem. Najpierw sprawdzaliśmy czy powietrze można zobaczyć, czy jest ciężkie czy lekkie, czy ma zapach. Okazało się, że powietrze można wprawić w ruch, a ten ruch powietrza porusza różnymi przedmiotami. Dzieci dmuchały przez słomki w foliowe torebki, wprawiając w ruch drobinki bibuły, a za pomocą specjalnie skonstruowanej dmuchajki poruszaliśmy piłką od ping-ponga, kulką z papieru i piórkami. Sprawdzaliśmy natępnie co się stanie jak szklankę włożymy do miski z wodą, okazało się, że powietrze obecne w szklance blokuje wodzie dostęp do jej środka. Motylki wiedziały już, że do oddychania potrzebny jest tlen, ale sprawdziliśmy ile tego tlenu jest w powietrzu. Posłużyła nam do tego świeczka i szklanka. Po przykryciu świeczki postawionej w talerzyku z wodą szklanką, świeczka gaśnie, jednak poziom wody w szklance się podnosi. Świeczka wykorzystała tlen, a pozostawiła miejsce dla wody. Bawiliśmy się także balonami, które fruwały, za pomocą wdmuchanego do nich powietrza. Inne unosiły się na ciepłym powietrzu suszarki. Siadaliśmy też na nadmuchanej piłce, twierdząc, że dzieki temu w jakis sposób możemy usiąść na powietrzu. Po spuszczeniu z niej powietrza, nie było to już takie wygodne. Dowiedzieliśmy się na koniec, że smog Stefek nie jest przyjacielem Fajniaków, a zanieczyszcza powietrze. Sprawdziliśmy więc skąd on się wziął i w jaki sposób się tworzy. Każdy zrobił także piękną pracę plastyczną przedstawiającą świat, w którym jest czyste i zanieczyszczone powietrze. Na koniec odtańczyliśmy powietrzny taniec, a Dzieci za swoją pracę i zaangażowanie zostały nagrodzone specjalnym buziakiem z Chmurką Celinką, która była tego dnia naszym przewodnikiem po Ekozakątku i eksperymentach z powietrzem.

Zajęcia 2.

Kolejny raz z Fajniakami poznawaliśmy tajniki przyrody i uczyliśmy się jak ją chronić. Tym razem zajęlismy się wodą. Podczas dziesiejszych zajęć dowiedzieliśmy się, żę na ziemi jest więcej wody niż lądów, poznalismy oceany, morza, rzeki, jeziora, których staralismy się odszukać na globusie oraz na mapie świata i Polski. Dowiedzieliśmy się także, że woda słodka potrzebna jest człowiekowi, zwierzętom i roślinom do życia, a jest jej nieporównywalnie mniej na świecie niż wody słonej. Poznaliśmy też właściwości wody, dowiedzieliśmy się co się w niej rozpuszcza i jak można ja zabarwić, sprawdzaliśmy co w niej tonie a co po niej pływa, mierzyliśmy objętność wody przelewając zawartość szklanki do innych naczyń (wyższych i niższych), co pokazalo, że objętośćwody nie zmienia się mimo, że ją przelewamy. Sprawdziliśmy jak kolorowa woda wędruje ze szklanki do szklanki, a także ciągle obserwujemy co stanie się z wodą w słoikach, jednym zakręconym, drugim otwartym. Na koniec wszyscy wspólnie zrobiliśmy plakat, na którym pokazaliśmy jak dzieci i dorośli mogą dbać o wodę na świecie. 

Zajęcia 3. 

Przyszedł czas na ogień - kolejny żywioł na drodze Gangu Fajniaków do zdobycia wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Zajęcia rozpoczeliśmy wyjątkowo od przygotowania sobie odpowiedniego tła do pracy plastycznej. Malowaliśmy folię bąbelkową kolorami, które kojarzą się z ogniem, czyli czerwonym i żółtym, które łącząc sietworzyły pomarańcz. Pomalowaną filię odbijaliśmy na kartkach. Tak przygotowany podkład zostawiliśmy do wyschniecia, a sami przeszliśmy do Magicznej Krainy, w której mieszkają Fajniaki. Okazało się, że Smog Stefek wypalał tam śmieci co zanieczyściło powietrze. Skłoniło to nas do poznania właściwosci ognia. Okazało się, żeo gień jest tak samo pożyteczny jak szkodliwy, a strażacy zajmujący się gaszeniem pożarów to najbardziej odważni ludzie na świecie. Ogień jednak przydaje się do oświetlania, ogrzewania, gotowania. Eksperymenty pokazały nam, że ogień jest gorący, daje światło, utrzymuje ciepło potraw oraz potrafi je upiec, podgrzać, a nawet zagotować wodę. Do podtrzymywania ognia potrzebny jest tlen, co udowodniły eksperymenty pokazujące, że przykryta szklanką świeczka gaśnie, a znajdująca się w wodzie wciąga ją do środka, oraz szybciej zgaśnie świeczka przykryta mniejszą szklanką. Sprawdziliśmy też co się pali, a co jest niepalne, dowiadując się przy okazji co to jest sadza. Sprawdziliśmy też co to są zimne ognie i okazało się, że nie są one tak gorące jak prawdziwy ogień. Dokończyliśmy w końcu prace plastyczne wycinając sylwety kojarzące się z ogniem. Zajęcia zakończyliśmy tradycyjnie wspólną zabawą w rytmie piosenek Fajniaków.

Zajęcia 4. 

Ziemia to ostatni żywioł, a zarazem ostatnie zajęcia z Gangiem Fajniaków. Na tych zajęciach Motylki dowiedziały się jakie są warstwy Ziemi jako planety, przypomnieliśmy sobie, że Ziemia jest kulą i znajduje się w kosmosie, a także że jest na niej wiecej wody niż lądów co ponownie sprawdziliśmy na mapie i globusie. Odczytaliśmy kolejne przygody Fajniaków, które zachęciły nas do wykonania kilku eksperymentów. Sprawdziliśmy więc czym różni się piasek, ziemia i skały, które mogliśmy dotykać i porównywać. Sprawdziliśmy także, jak woda, zabarwiona mlekiem przedostaje się przez różne warsty tj. ziemię, piasek, kamienie. Najbardziej emocjomującym eksperymentem był jednak wybuch wulkanu. Stworzyliśmy wulkan, w którym lawa zrobiona była z zabarwionej wody, płynu do naczyń i sody, do czego następnie dolaliśmy ocet. Mieszanka ta sprawiła, że zaszła reakcja chemiczna, która spowodowała erupcję naszego przedszkolnego wulkanu. Motylki miały okazję obserwować Ziemię w kosmosie na specjalnej tablicy 3D przez dwukolorowe okulary, które sprawiły że ziemia wyglądała jak prawdziwa. Stworzyliśmy także przepiękne prace plastyczne, rozcierając farby i brokat w woreczkach strunowych na kołach z czego powstała ziemia , a następnie Dzieci stęplując kartkę gąbką na kolory kosmosu stworzyły tło do pracy. Powstała przepiękna Ziemia w kosmsie. 

Fajniakowa galeria - woda

Fajniakowa galeria - woda

Galeria Fajniaki - powietrze

Galeria Fajniaki - powietrze

Fajniaki - ogień

Fajniaki - ogień

Fajniaki - ziemia

Fajniaki - ziemia

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zegar

Imieniny