V Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków

,,SPRINTEM DO MARATONU"-
V Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków

8 maja 2019 r. tj. środa nasze przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego
w Lutocinie wzięły udział w V Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków pt: ,,Sprintem do maratonu". Projekt ten jest realizowany we współpracy z czasopismem ,,Bliżej Przedszkola".

Nad przebiegiem całego wydarzenia w tym roku czuwała nauczycielka naszego przedszkola pani Milena Jasińska, która przygotowała to niecodzienne wydarzenie. Uważamy, że jest to bardzo ciekawa impreza biegowa, która została zorganizowana przez naszą placówkę już po raz trzeci. Zachęca ona wszystkie dzieci do podejmowania aktywności fizycznej. Ukazuje również najmłodszym zawodnikom w jaki sposób można  prowadzić zdrowy styl życia i aktywnie oraz miło spędzać czas. W naszej placówce klimat sportowy i bieganie dzieci kształtują już od najmłodszych lat, przekraczając tylko progi przedszkola.

Do tego sportowego i niecodziennego wydarzenia przygotowywaliśmy się już od samego rana. Dla wszystkich tego dnia w naszym przedszkolu wszystko było wyjątkowe. Nasi mali sportowcy zaczęli dzień od ,,Śniadania mistrzów" - czyli pysznych zdrowych kanapek z warzywami i pysznego pożywnego w witaminy kakao. Jedzenie znikało
z talerzy jak nigdy, ponieważ dzieci wiedziały, że aby przebiec maraton muszą mieć dużo siły.

Po tak pysznym śniadanku dzieci w swoich salach wraz z wychowawczyniami rozmawiały o aktywnym spędzaniu czasu oraz maratonie jaki ich czekał.
Po wyczerpujących rozmowach wszystkie grupy przedszkolne spotkały się na boisku tartanowym, aby odbyć bieg. Jak przystało na prawdziwych biegaczy, każde dziecko ubrane było w sportowy strój, a na piersiach miało przyczepiony numer startowy, tak jak na prawdziwych zawodach sportowych. Nie zabrakło także solidnej rozgrzewki
z muzyką, która nie tylko wprowadziła dzieci w pogodny nastrój, ale również przygotowała wszystkich do biegu. Rozgrzewkę poprowadziła ciocia Milenka w rytm piosenki ,,Chu chu ua" i hymnu maratończyków ,,Sprintem do maratonu". Już na rozgrzewce było widać olbrzymi potencjał sportowy dzieci, które wprost tryskały energią.

Po części wstępnej, każda z czterech grup ustawiła się w wyznaczonych miejscach
 i zaczęła się mała zabawa biegowa. Było mnóstwo dobrej, sportowej zabawy. Dzieci
z poszczególnych grup wraz z nauczycielkami ustawiały się w okolicy startu. Trasę biegu wyznaczały rozłożone pachołki na boisku, a linią startu i mety były specjalnie stworzone na tę okoliczność transparenty. ,,Do biegu, gotowi, start!!!". Po tych komendach każda
z grup w skupieniu rozpoczęła swój „maraton”. Każdy uczestnik biegł na miarę swoich możliwości, oczywiście w duchu zasady fair play. Dla nas liczyło się pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej i przyjaznej atmosferze, promującej zdrowy styl życia. Każda z grup przebiegła ustalony wcześniej dystans- maluszki biegły jedno okrążenie,
a starsze dzieci po dwa okrążenia. Wszystkie dzieciaki dały z siebie wszystko.

W tym roku biegło 68 dzieci, pokonując maluszki dystans 120 metrów, a starsze dzieci 240 metrów. Nasze dzielne przedszkolaki wspólnie przebiegły aż 15 kilometrów. Pobiliśmy swój rekord sprzed 2 lat, który wynosił 12 kilometrów i 720 metrów. Akcja bardzo się podobała wszystkim uczestnikom. Radości nie było końca, a uśmiech z twarzy dzieci nie znikał. Wśród małych biegaczy z poszczególnych grup wyłoniono najsprytniejszych i tych co biegli najszybciej. Do tych osób należą:

Grupa Biedronki

1 miejsce - Oliwia, Adam

2 miejsce - Katarzyna, Nikodem

3 miejsce - Aleksandra R., Filip

Grupa Pszczółki

1 miejsce - Lena P. , Bartosz G.

2 miejsce - Zofia, Miłosz P.

3 miejsce - Wiktoria, Oskar

Grupa Muchomorki

1 miejsce - Zuzanna, Adam

2 miejsce - Aleksandra, Wojciech

3 miejsce - Julia, Gabryś

Grupa Motylki

1 miejsce - Alicja, Miłosz

2 miejsce - Julita, Dominik

3 miejsce - Justyna, Kacper

Wysiłek i determinacja naszych młodych biegaczy została doceniona przez organizatorkę i Panią Dyrektor. Po udanym biegu wszystkim uczestnikom wręczono specjalne medale sportowe, a każda z grup otrzymała piękny kolorowy dyplom upamiętniający to wydarzenie. Na zakończenie wykonaliśmy odprężające ćwiczenia relaksacyjne. Mamy nadzieję, że stara zasada  „W zdrowym ciele – zdrowy duch” będzie zawsze towarzyszyła naszym przedszkolakom. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną edycję w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów pokonamy nasze siły, a nasz wynik będzie jeszcze większy.

Utworzono dnia 09.05.2019, 10:07