Dzień Kundelka

Kundelek - niepozorny piesek, a jednak wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju, dlatego zasługuje na swoje święto.

W tym roku szkolnym - 25 października, tj. w dzień po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt,  uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem szkolnej opiekunki LOP - Pani Danuty Pekról, we współpracy z pedagogiem szkolnym P. Moniką Czarnecką  i wychowawcami klas młodszych uczcili ten dzień.

Odbyły się liczne zabawy i ciekawe zajęcia. Dzieci tego dnia przyniosły pluszowe pieski, fotografie ze swoimi milusińskimi, które posłużyły do zorganizowania zabaw tematycznych. Chętni zaprezentowali swojego pieska: podali jego imię i opowiedzieli o jego potrzebach, smakołykach. Wiele psiaków to kundelki, które nie należą do żadnej konkretnej rasy, ale każdy jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Stanowią większość wszystkich psów na świecie. Jednak podczas zajęć dzieci oglądały również ilustracje różnych ras psów.

W krótkiej prelekcji przypomniano, że psy były hodowane przez człowieka od tysięcy lat, między innymi do polowań, do ciągnięcia sań lub do pilnowania bydła i gospodarstwa. Dzisiejsze rasy psów powstały przez wyodrębnianie i przekazywanie następnym pokoleniom cech użytkowych psów. Obecnie, psy hoduje się częściej dla ich wyglądu niż dla cech użytkowych. Pomimo tego, wiele psów zachowuje instynkty po swoich przodkach. Aby ułatwić wybór właściwego psa dla nowego właściciela, podzielono je na kilka grup, ze względu na funkcję i rolę, którą miałby spełniać czworonożny przyjaciel:

• psy stróżujące,
  •  psy pasterskie,
  • psy myśliwskie,
  • psy tropiące policyjne,
  • pies przewodnik,
  • pies do towarzystwa,
  • psy zaprzęgowe,
  • do terapii.

Dzieci dowiedziały się, jak opiekować się czworonożnym przyjacielem oraz jaką funkcję psy odgrywają w życiu człowieka.

Nie lada atrakcją było spotkanie z pieskiem i jego właścicielką - Panią Małgorzatą Pekról, którzy odwiedzili nas w szkole. Obecność Lusi wywołała uśmiech na twarzach dzieci. Pieszczotom i przytuleniom nie było końca, taką spontaniczną reakcję wywołują czworonogi...

Podczas spotkania uwrażliwiano, że pieski to nie tylko przywilej i oczekiwania, ale także obowiązek, ponieważ wymagają od swych właścicieli opieki i pielęgnacji. Posiadanie psa pochłania czas i wysiłek związany z zapewnieniem mu odpowiednich warunków do życia. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa należy się jak najwięcej dowiedzieć o rasach. Dobrze traktowany psiak niezależnie od tego czy jest psem rasowym, czy po prostu zwykłym kundelkiem na pewno nam się odwdzięczy za troskę i oddanie.

Uwrażliwiano podopiecznych na los i potrzeby niechcianych, bezpańskich psiaków, przypomniano, że tego dnia schroniska dla zwierząt organizują dni otwarte i zachęcają do adopcji kundelków, których przebywa tam najwięcej.

Podczas zajęć dzieci doświadczyły dobrego przykładu. Słuchały z uwagą o adopcji psa ze schroniska, której podjęła się rodzina Pani Danuty Pekról. Obejrzały dokumenty adopcyjne, książeczkę zdrowia pupila i jego fotografię.

Pedagog szkolna - Monika Czarnecka przypomniała jak należy zachować się w kontaktach z obcymi, często skrzywdzonymi przez ludzi zwierzętami, nie zawsze przyjaźnie nastawionymi do otoczenia. Zademonstrowano i przećwiczono postawę ochrony ciała przed atakiem psa.

W tym tygodniu uczniowie klas III będą omawiać lekturę, która tematycznie bardzo wiąże się z październikowym świętem, mianowicie : "O psie, który jeździł koleją". Ochotnicy krótko zareklamowali utwór literacki i wykonali rysunki tytułowego bohatera - Lampo.

Wspomnieliśmy także słowa jednej z dziecięcych piosenek:

"Ludzie mają różne pudle i jamniki,

Ale ja tam nie zamieniłbym się z  nikim,

Tylko mam troszeczkę żalu, że nie dadzą mu medalu,

Bo mój kundel to na medal przecież jest…”

Finałem dnia były zajęcia plastyczne, podczas których dzieci dowolną techniką zilustrują sylwetę psa. Pracę będą ozdobą wystawy na temat psów.

Utworzono dnia 08.11.2017, 05:35