Przedsięwzięcia dotyczące internetu i komputera

Realizując założenia Szkolnego Programu Profilaktyki oraz wychodząc naprzeciw bieżącym potrzebom środowiska szkolnego  na terenie szkoły organizowane są różnorodne przedsięwzięcia o charakterze prewencyjnym, edukacyjnym i zaradczym dotyczące m.in. cyberprzemocy, tolerancji, uzależnień od komputera czy telefonów komórkowych.

14.04.2016 w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczno - teatralny pt. ,,Komputerowy zawrót głowy". Obejrzeli go uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami oraz dzieci z grup przedszkolnych "Muchomorki" i "Pszczółki" z opiekunami.

Spektakl przestrzegał dzieci przed skutkami ciągłego przesiadywania przy komputerze, traktował o tym, co może sie stać, gdy Internet zastąpi nam rzeczywistość. Główny bohater Kuba dostał wymarzony laptop i wkrótce jego życie bardzo sie zmieniło...  na gorsze. Chłopiec stracił kondycję fizyczną i osiągnięcia sportowe. Zapomniał także o zdrowym racjonalnym odżywianiu, pogorszyły się jego relacje z rówieśnikami, zaczął łamać dotąd przestrzegane zasady.

Przedstawienie w sposób przystępny poruszało kwestie zagrożenia w sieci, mówiło o zdrowotnych konsekwencjach ciągłego przesiadywania przed komputerem oraz o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Tego dnia uczniowie klasy VI również obejrzeli film pt. ,,Cyberprzemoc - to też przemoc" oraz odbyli pogadankę nt. bezpieczeństwa w sieci z wychowawczynią -  p. E. Liszewską i pedagog szkolną - M. Czarnecką. Pani Dyrektor – Anna Paluszewska przekazała uczniom informację dotyczącą korzystania z portali społecznościowych oraz regulaminu posiadania Facebooka.

Niniejsze działania miały na celu uzmysłowienie uczniom, iż w Internecie nie jesteśmy anonimowi, każdy wpis pozostawia trwały ślad w sieci oraz tzw. "hejtowanie" nie jest bezkarne.

W związku z powyższym w dniu 15.04.2016r. uczniowie klasy VI odbyli także spotkanie - pogadankę z policjantem ds. nieletnich z Powiatowej Komendy Policji z Żuromina - p. Zbigniewem Dymkiem połączoną z projekcją filmu ,,Więzienie - stracony czas".

Kolejnym etapem działań profilaktycznych zaplanowanych w marcu tego roku była realizacja warsztatów profilaktycznych nt. ,,Tolerancja - szanuję odmienność", ,,Uzależnienie od Internetu i komputera" i ,,Fonoholizm". Warsztaty odbyły sie w dniu 19.04.2016r.

Powyższą tematykę w postaci 3 zajęć z klasami IV, V, VI zrealizowała  psycholog Polskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa - p. Ewelina Bąkowska. Zajęcia przybrały ciekawą formę połączenia mini wykładu z elementami burzy mózgów, wykorzystywały aktywność uczniów i włączały ich do czynnego udziału w zajęciach. Zaprezentowane filmiki uzmysłowiły istotę omawianego problemu i utrwalały przekazywane wiadomości.

Wszystkie powyższe działania miały na celu uwrażliwienie na zagrożenia związane z nowoczesnymi technologiami, a w szczególności dotyczące Internetu i komputera.

Niewątpliwymi korzyściami wynikającymi z podjętych działań są:

• uświadomienie mechanizmu uzależnienia od telefonu, komputera, Inernetu
  • umiejętność rozróżniania pożytecznego od bezużytecznego spędzania czasu przed komputerem
  • nabycie wiedzy, gdzie szukać pomocy na wypadek problemu z nadużywaniem nowych mediów
  • zrozumienie i definiowanie pojęcia tolerancja
  • uświadomienie konsekwencji braku tolerancji i niewłaściwego rozumienia tolerancji    (obojętność wobec postaw godnych potępienia)
  • poznanie mechanizmów powstawania uprzedzeń
  • analiza konsekwencji dyskryminacji

Przedsięwzięcia dotyczące internetu i komputera