Rajd Rowerowy do Miejsc Pamięci Narodowej

Dnia 15 października 2018 r. odbył się rajd rowerowy klasy Va do Miejsca Pamięci Narodowej w lesie skrwileńskim koło miejscowości Rak.

Rajd zorganizowali uczniowie z wychowawczynią p. Elżbietą  Skowrońską  przy pomocy rodziców p. Eweliny Błaszczak, p. Agnieszki Gałka i p. Doroty Pesta. Awaryjny transport zapewnił nam p. Lech Kapela, a nad bezpieczeństwem wszystkich czuwali policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Żurominie. Gościem honorowym rajdu była także Pani Dyrektor Anna Paluszewska.

Celem wyprawy było poznanie i upamiętnienie tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej. Uczniowie dowiedzieli się, że w lesie skrwileńskim koło Raku hitlerowcy wymordowali około 2000 osób, głównie nauczycieli, księży, właścicieli ziemskich, od których obawiali się zorganizowania ruchu oporu. Tragicznie zginęło tam między innymi troje nauczycieli ze Szkoły podstawowej w Chraponi: Pani Janina Grabowska, Pan Władysław Grabowski oraz Pan Tadeusz Mierosławski. Część ofiar przywożono z  Domu Kaźni w Rypinie lub z innych miejsc.

Uczniowie złożyli kwiaty przy pomniku, zapalili znicze i uczcili pamięć ofiar minutą ciszy. Następnie zaśpiewali kilka piosenek patriotycznych np. „Taki kraj”, „Biały krzyż”, „Pieśń legionów”, „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko,  wojenko” oraz „Rota”.

W drodze powrotnej zorganizowaliśmy ognisko na terenie byłej Szkoły Podstawowej w Chraponi, aby odbudować nadwątlone siły. Po wyprawie zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu.

Utworzono dnia 08.11.2018, 14:19