Obchody Dnia Ziemi

W dniu 21 kwietnia 2016r. członkowie koła LOP w Lutocinie oraz uczniowie kl. I-III ze Szkoły Podstawowej z Jonnego wyjechali wspólnie z wychowawcami i rodzicami na ścieżkę przyrodniczo- edukacyjną ,,Po naukę w las” do miejscowości Głęboka. Przy pięknej pogodzie, wśród drzew, śpiewu ptaków świętowali Dzień Ziemi. Na spotkaniu obecny był leśniczy Jerzy Łęcki oraz policjantami Mariusz Bartczak  i Grzegorz Cyranowski.  Prowadząca spotkanie Danuta Pekról opiekun koła  podkreśliła ważność obchodów, poinformowała uczniów, iż tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi w Polsce poświęcone są problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu emisji  zanieczyszczeń. Hasło tegorocznych obchodów to ,, Palący temat - niska emisja"

Następnie uczennica Gabrysia Dobies przybliżyła uczniom zjawisko niskiej emisji, które polega na zanieczyszczaniu atmosfery przez pyły i gazy powstałe w wyniku spalania paliw, głównie węgla, w przestarzałych i niesprawnych domowych piecach i kotłach grzewczych, a także spalaniu złej jakości węgla oraz śmieci. W dalszej części spotkania odbył się konkurs na temat ,,Niskiej emisji”. Uczniowie z zainteresowaniem odpowiadali na pytania. Integracyjne spotkanie było świetną okazją do wręczenia młodym przyrodnikom legitymacji członków LOP. Wręczenia dokonał leśniczy Jerzy Łęcki, który m.in. poinformował też uczniów o stanie środowiska na naszym terenie. Przekazał dzieciom wiele cennych wskazówek dotyczących gospodarki odpadami, oraz działań podejmowanych przez nadleśnictwo w celu poprawy stanu środowiska. Obecność policjantów była doskonałą okazją aby uwrażliwić dzieci na sprawy dotyczące ich bezpieczeństwa na podwórku, boisku, drodze, w lesie i nad wodą. Po części edukacyjnej spotkania wszyscy uczestnicy ruszyli na ,,wielkie” sprzątanie lasu i terenu ścieżki. Wędrowanie po lesie to nie tylko bezpośredni kontakt z przyrodą to świetna okazja do obserwacji i fotografowania przyrody. Tak też było i tym razem. Uczniowie podzieleni na zespoły pod czujnym okiem wychowawców, idąc przez las, uwieczniali piękno otaczającej ich przyrody.

Spotkanie zakończyło się ogniskiem. Po długim wędrowaniu i sprzątaniu, kiełbaski smakowały wyjątkowo.

Uczciliśmy Dzień Ziemi. W szkole zorganizowana zostanie wystawa ,,Prezenty dla Ziemi” aby uczniowie mogli zobaczyć jak można pomóc naszej planecie.

22 kwietnia – „Dzień Ziemi”. To globalne wydarzenie ma na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej. My  uczniowie kl. Ib  dla poparcia tej idei wykonaliśmy plakaty o tematyce ekologicznej, które przypieliśmy na szkolnym korytarzu.  Nasza szkoła popiera tego typu działania i w wielu z nich uczestniczy, bo chcemy żyć w czystym środowisku, a tym samym chcemy być zdrowsi.

Utworzono dnia 30.05.2016, 10:06