" Pracowity jak pszczoła" - spotkanie z pszczelarzem.

„Pracowity jak pszczoła” -  tak można określić postać niezwykłego bartnika mistrza pszczelarstwa Romana Stachyrę, który odpowiedział na zaproszenie członków szkolnego Koła LOP w Lutocinie w dniu 28 marca 2018 r.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci kl. I – III Zespołu Szkół w Lutocinie wraz z wychowawcami. Witając gościa prowadząca spotkanie D. Pekról podkreśliła ogromne zasługi pana R. Stachyry dla polskiego pszczelarstwa. Produkty żuromińskiego bartnika znane są i cenione w całej Polsce.

Spotkanie z pszczelarzem rozpoczęły dzieci z przedszkola ( grupa„Pszczółek”) prezentując tematycznie dobrany wiersz i piosenkę. Następnie głos zabrał pan Roman Stachyra, który opowiadał dzieciom o życiu pszczół , pracy pszczelarza i pasji jaką zaszczepił w nim ojciec. Było to niecodzienne spotkanie, podczas którego dzieci zadawały pytania i otrzymywały fachowe odpowiedzi m.in. Jak zbudowany jest ul? Ile w ulu żyje pszczół? Jak długo żyje pszczoła? Ile żądeł ma pszczoła? Co to jest plaster miodu? Jaka jest temperatura w ulu? I wiele innych pytań. Uczniowie mieli też możliwość obejrzenia z bliska ula i pszczół. Pszczelarz zaprezentował również uczniom różne gatunki miodów i opowiedział o jego leczniczych właściwościach. Zachęcał dzieci do słodzenia miodem, który jest zdrowszy niż cukier. Gość podarował dzieciom do degustacji słoiczki z miodem.

Spotkanie z pszczelarzem dostarczyło uczniom wiele cennej wiedzy na temat życia tych pożytecznych owadów. Pozwoliło poznać tajniki trudnej pracy z pszczelarzem. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali od naszego gościa ważne przesłanie, aby żyć zgodnie z prawami natury. Zmieniając środowisko często je niszczymy.

Utworzono dnia 29.03.2019, 11:42