Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Szkół w Lutocinie Zespół Szkół w Lutocinie

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

Czcionka:

12 listopada dzieci z grupy "Pszczółek" i "Muchomorków" wybrały się wraz z rodzicami na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. "Pszczółki" poszerzały swoje doświadczenia związane z eksperymentowaniem w ramach innowacji pedagogicznej "Przedszkolni Einsteini - przez małe eksperymenty do dużej wiedzy", zaś "Muchomorki" rozwijały swoje zmysły i spostrzeganie w ramach innowacji "Sensoplastyka dla smyka". 

Nasza wyprawa rozpoczęła się wcześnie rano. Po długiej podróży autokarem, podczas której mogliśmy podziwiać największe miasto w Polsce, wraz z przepływającą przez nie najdłuższą rzeką naszego kraju - Wisłą oraz wypatrywanym od początku przez chłopców ( i nie tylko) Stadionem Narodowym, dotarliśmy do celu naszej podróży. Zwiedzanie rozpoczeliśmy od Planeterium "Niebo Kopernika". Zobaczyliśmy tam wiele ciekawych eksponatów znajdujących się na wystawie "Patrz: Ziemia". W samym planetarium zachwycił dzieci na pewno jego ogrom oraz wiele rzutników, kul, monitorów i innego sprzetu multimedialnego. Mieliśmy okazję obejrzeć film pt. "Polaris". Opowiadał on o przygodach pingwina i niedźwiedzia polarnego, którzy w rzeczywistości nie mają okazji się spotkać, ponieważ mieszkają na odległych biegunach. Tu jednak poznajemy ich razem. Przyjaciele postanawiają wspólnie rozwikłać pewną zagadkę. Niczym prawdziwi naukowcy stawiają pytania, hipotezy i sprawdzają je, obserwując różne zjawiska. Naukowa przygoda prowadzi ich do budowy obserwatorium i statku kosmicznego. Obserwując z kosmosu Ziemię, Marsa i Saturna poznają sekrety planet, ich podobieństwa i różnice. „Polaris” to mądry i piękny animowany film, który poprzez wciągającą historię wprowadza pojęcia ruchu obrotowego Ziemi, poznaje z różnymi rodzajami ciał kosmicznych i wprowadza najważniejsze elementy metody naukowej. Film poprzedzony był też warsztatami na temat konstelacji gwiezdnych oraz przepiekną ich prezentacją na wielkim 12 metrowym, półokrągłym ekranie. 

Po przeżyciach w Planetarium rozpoczęliśmy zwiedzanie eksponatów znajdujących się w Centrum Nauki. Każdy znalazł tam coś dla siebie, ponieważ dotyczyły one niemalże każdej dziedziny nauki tj. anatomii człowieka, obrazu jaki widzą nasze oczy, możliwosci człowieka, iluzji, światła, barwy, optyki, perspektywy, symetrii, kształtów, wzorów, procesów środowiskowych, płynów, kosmosu, maszyn prostych i wielu innych. Wszystkie eksponaty można, a nawet trzeba, dotykać i badać ich możliwości.

"Pszczółki" zwiedziły wystawę "Bzzz" przeznaczoną dla najmłoszych gości Centrum, gdzie dzieci dowiedziały się jak widzi wąż, mrówka, pies czy ryba, mogły sprawdzić swoje możliwości oddechowe, dowiedzieć się jaki głos mają różnorodne ptaki, odbić swoje ręce, głowy, a nawet nogi na specjalnych tablicach czy spróbować swoich sił w konstruowaniu. Najwiekszym powodzeniem cieszyły się jednak wszelkie eksperymenty związane z wodą. Uczestniczyliśmy tam także w warsztatach dotyczących wody oraz tego co pływa i tonie.

"Muchomorki" w tym czasie uczestniczyły w spektaklu teatru robotycznego pt. "O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali", w którym aktorami są Robothespiny, czyli zaawansowane technologicznie humanoidy, poruszające się przy pomocy sprężonego powietrza. Potrafią nie tylko mówić, gestykulować i poruszać głową, ale także prezentować swój nastrój. Taką możliwość dają im oczy z wyświetlaczy LCD oraz pomoc znakomitych aktorów, którzy użyczyli robotom swoich głosów.

Obie grupy uczestniczyły także w zajęciach w Majsterni. Majsternia to miejsce, w którym każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, przekonuje się, że „myśli lepiej, niż myśli”. Przy stołach warsztatowych można tu samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki. "Pszczółki" za pomocą płyty CD, korka, kleju i balona stworzyły swoje własne poduszkowce. Natomiast "Muchomorki" budowały katapulty, wieże, zamki, mosty, próbowały swoich sił w zadanich dotyczących zachowania równowagi w układaniu przedmiotów, a także konstrułowały z różnego rodzaju materiałów obiekty, które unosiły się w powietrznej tubie.

Mieliśmy okazję także zwiedzić wystawę czasową pt. "Zmierz się". Można było sprawdzić tam zarówno wagę swoją jak i innych przedmiotów, zmierzyć się, dopasować rozmiar odzieży, ale też ocenić swój wzrok, słuch, wydolność płuc i ciśnienie krwi. 

Po całym dniu wrażeń, udaliśmy się na posiłek, po czym zmęczeni, lecz zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę wróćiliśmy do domów.  

Galeria

Utworzono dnia 13.11.2019, 23:25

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zegar

Imieniny