Pielgrzymka do Częstochowy

Po  Uroczystości I Komunii Świętej, w dniach 7-8 czerwca uczniowie klasy III wraz z Rodzicami wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy,

która została zorganizowana przez p. katechetkę Martę Opalską - Kapela, ks. Proboszcza Wiesława Barańskiego oraz  katechetkę pracującą w Szkole Podstawowej w Przeradzu p. Romuladę Krajnik.

W pielgrzymce wzięła udział również pani Dyrektor Anna Paluszewska oraz p. Danuta Pekról - wychowawca klasy III.

Głównym celem tego wyjazdu było ukazanie uczniom jednego z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz wiele innych dzieł sztuki sakralnej, które stanowią w większości, dary wotywne wiernych.

Pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli we Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej, gdzie zostali powitani oraz  w Apelu Jasnogórskim , na który przybyli w albach.  Noc spędzaliśmy w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. Drugiego dnia uczniowie o godzinie 6 rano przybyli na uroczyste odsłonięciu Wizerunku Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Tradycją jasnogórskich pielgrzymek jest odprawiane tu nabożeństw drogi krzyżowej, dlatego nasi mali pielgrzymi również wzięli w niej udział. Nabożeństwo to poprowadził ks. Proboszcz.

Ponad jasnogórskim zespołem architektonicznym góruje wysoka wieża, do niedawna najwyższa w Polsce ma 106 m i 30 cm wysokości. Nad pierwszą kondygnacją umieszczony jest zegar, który co kwadrans wygrywa melodie pieśni maryjnych, a w innych okresach roku liturgicznego także kolędy i pieśni wielkanocne. Iglicę wieży wieńczy kruk z bochenkiem chleba w dziobie, oraz metalowa chorągiewka z monogramem imienia Najświętszej Maryi Panny, a najwyżej znajduje się krzyż, którego palące się w nocy lampy są symbolem światła i mocy płynącej z tego świętego miejsca. Część uczestników naszej pielgrzymki podjęła próba dotarcia na szczyt wieży. Próba ta zakończyła się sukcesem, choć zmęczenie było ogromne to radość jeszcze większa. Uczniowie na szczycie podziwiali piękną panoramę miasta.

W czasie wolnym pielgrzymi mogli zwiedzić Arsenał, Muzeum, Salę rycerską oraz Bazylikę, a także dokonać zakupu pamiątek, które później poświęcili w Zakrystii. W drodze powrotnej dzieci umilały nam podróż śpiewając pieśni religijne, których nauczyły się podczas przygotowań do Uroczystości I Komunii Świętej.

Pilegrzymka do Częstochowy

Utworzono dnia 17.06.2016, 12:45