Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Szkół w Lutocinie Zespół Szkół w Lutocinie

Empiriusz

Czcionka:

WIRTUALNE LABORATORIUM EMPIRIUSZ

           W roku szkolnym 2021/2022 nasza placówka wzięła udział w ogólnopolskim programie Laboratoria Przyszłości", który był szansą na wprowadzenie do szkoły nowoczesnych technologii i innowacyjnych procesów dydaktycznych. Celem MEN było zwiększenie zainteresowania młodych ludzi kierunkami STEM. Ten model edukacji, jak jego części składowe sugerują (science, technologies, engineering, mathematics tj. nauka, technologia, inżynieria, matematyka), opiera się w głównej mierze na nowych technologiach i rozwoju kompetencji przyszłości, co ma wzbudzać w uczniach zapał do nauki oraz przygotowywać do realiów zmieniającego się świata i rynku pracy. Dlatego też propozycja edukacyjna Nowej Ery - Empiriusz pomaga rozbudzać wśród młodzieży pasje przyrodnicze, technologiczne i matematyczne, co w przyszłości przełoży się na losy zawodowe uczniów.

W lutym tego roku został przeprowadzony remont klasopracowni nr 7, której opiekunem jest nauczycielka fizyki i chemii Marta Opalska- Kapela. Zakupiono nowe wyposażenie: regały, szafy, ławki, krzesła obrotowe, tablica suchościeralna. W ramach programu zakupiono Gogle VR z oprogramowaniem i akcesoriami, tworzące zestaw Empiriusz – inaczej mówiąc: wirtualne laboratorium. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Wirtualne Laboratorium Empirusz jest doskonałym, cyfrowym, odwzorowaniem laboratorium chemicznego. W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń, zawsze przygotowane do ich przeprowadzania i bezpieczne dla uczniów. Umożliwia ono przeprowadzenie doświadczeń chemicznych zgodnych z podstawą programową dla klas 7 i 8 szkoły podstawowej. Dzięki sprzętowi uczniowie poznają chemię w ciekawy sposób, uczą się poprzez eksperymentowanie i zdobywają praktyczne umiejętności.

W ostatnich latach mogliśmy obserwować intensywny rozwój nowoczesnych technologii, w tym także wirtualnej rzeczywistości. Początkowo kojarzona jedynie z sektorem rozrywki i gier, niekoniecznie edukacyjnych, w końcu zaczyna pewnym krokiem wkraczać do szkół. Wirtualna rzeczywistość jest nową jakością nauczania i nasza placówka ma możliwość doświadczania tego. VR wychodzi poza utarte schematy i pokazuje zupełnie nowe możliwości.

Na czym polega fenomen VR w nauczaniu?

To, co wpływa na zwiększone zaangażowanie uczniów w proces uczenia się i sprawia, że doświadczenie odbiorcy jest intensywne, to przede wszystkim immersja, czyli poczucie całkowitego zanurzenia się w wirtualny świat. Fizyka i chemia są przedmiotami, które sprawiają uczniom niemałe trudności a w wirtualnej rzeczywistości nawet skomplikowane do zrozumienia teorie i zjawiska fizyczne stają się bardziej przystępne, ponieważ można ich doświadczyć w bezpiecznych warunkach, co z kolei poprawia zdolność zapamiętywania. Zaletą tej technologii jest także intuicyjność w korzystaniu z niej przez uczniów, obsługę VR można bowiem porównać do obsługi telefonu. Ponadto VR pozwala uczniom na eksplorację miejsc z dowolnej perspektywy, może on bowiem obracać się o 360 stopni. Najpopularniejszą metodą doświadczania i korzystania z technologii VR jest prowadzenie z nią interakcji z wykorzystaniem gogli i kontrolerów, które wchodzą w skład Empiriusza. Dzięki możliwości wirtualnego przeprowadzenia eksperymentów nauczyciel zachowuję wszelkie aspekty bezpieczeństwa i niweluję ryzyko powstania jakichkolwiek skutków niepożądanych (na przykład poparzeń) związanych z rzeczywistym przeprowadzeniem doświadczeń chemicznych. Z uwagi na zastosowanie technologii VR uczniowie przejawiają większe zainteresowanie zajęciami, dzięki czemu łatwiej jest im również chłonąć przekazywaną wiedzę.

Choć VR nie stanie się panaceum na trudności szkolne, to z pewnością wpłynie pozytywnie na atrakcyjność prowadzonych zajęć, a to z kolei może kształtować motywację do uczenia się. Należy pamiętać, że w VR uczeń otrzymuje informację zwrotną w czasie rzeczywistym i nie doświadcza fizycznych konsekwencji ewentualnych błędów, na przykład jeśli pomyli probówki z odczynnikami chemicznymi. W związku z tym uczniowie czują się bezpiecznie i mogą skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Należy zwrócić uwagę także na to, że w związku z rozwijającą się technologią VR powstają nowe zawody z branży IT, które zajmują się tworzeniem oprogramowania i grafiki w wirtualnej rzeczywistości. Choć moglibyśmy określić je mianem „zawodów przyszłości”, to faktem jest, że owa przyszłość stała się już teraźniejszością. Mamy nadzieję, że kontakt z tą technologią będzie inspiracją dla uczniów naszej szkoły do rozwijania się w tym kierunku. 

 

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 15.06.2022, 11:19

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zegar

Imieniny