"Poznajmy się, zaprzyjaźnijmy się" - tak zaczęła się nasza przygoda z przedszkolem

Utworzono dnia 24.01.2021

Tak zaczęła się nasza przygoda z przedszkolem i programem Sanford Harmony.

„Poznajmy się i zaprzyjaźnijmy się –  czyli adaptacja dziecka w przedszkolu z wykorzystaniem elementów programu Sanford Harmony”

Innowacja była realizowana w grupie „Muchomorków”  5- latków we wrześniu 2020 prowadziła ją wychowawczyni J. Jędrzejak. Praktyczne metody miały na celu poprawienie komunikacji i współpracy w grupie, nauczenie okazywania empatii i szacunku oraz rozwiązywania problemów, a także rozwinięcie kompetencji emocjonalnych u dzieci.
            Podczas realizacji programu wykorzstano narzędzia pomocne w adaptacji dzieci w przedszkolu: Metodę „Spotkajmy się” i „Zaprzyjaźnijmy się”.

Metoda „Spotkajmy się”.
Przedszkolaki zasiadały w kręgu i rozmawiały na bieżące tematy, a także prowadziły dyskusje na podane przez nauczyciela tematy. Każde dziecko miało możliwość wypowiedzenia się. W ten sposób budowana jest z dziećmi wspólnota grupowa, która włącza wszystkie osoby, a zatem sprzyja pełniejszej i szybszej adaptacji dzieci w grupie.

Metoda „Zaprzyjaźnijmy się”.
Dzieci łączyły się w pary stworzone przez nauczyciela tak, by każde dziecko miało okazję do współpracy z wszystkimi po kolei. Taki zabieg umożliwia poznawanie się całej grupy, a dzieciom, które mają trudność z nawiązywaniem  relacji rówieśniczych pozwala na poszerzenie kręgu znajomych, przyjaciół. Tym, którzy ograniczają się do stałego, często zamkniętego kręgu rówieśników, pomaga doświadczać otwartości na inne dzieci.
Dzieci uczestniczyły także w różnego rodzaju zabawach w parach, czwórkach, zabawach grupowych.

Dzięki pracy wybranymi narzędziami Programu Sanford Harmony dzieci nawiązały  więzi społeczne, rozwinęły swoje umiejętności społeczne i emocjonalne potrzebne do nawiązywania dobrych relacji z rówieśnikami, wchodzenia z nimi w wartościowe interakcje oraz radzenia sobie w środowisku przedszkolnym.

Utworzono dnia 24.01.2021, 12:15