" Magic hands" innowacja pedagogiczna z języka angielskiego - pani Monika Janicka

Utworzono dnia 29.11.2021

Innowacja pedagogiczna

język angielski kl. III

„Magic Hands”

czyli wykorzystanie uzdolnień plastycznych uczniów

w procesie kształtowania umiejętności językowych

( październik 2021 - maj 2022)

Program dla uczniów klas III uczących się w Zespole Szkół w Lutocinie

Opracowała: Monika Janicka

Wstęp

Innowacja przeznaczona jest dla uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej. Dzieci poznają świat w dużej mierze poprzez zabawę, a także poprzez działanie. Nauka języka angielskiego może zatem stanowić nową pasjonującą przygodę ukazującą piękno nowego języka jak i kultury państw anglojęzycznych. Wyobraźnia dzieci to rzecz nieograniczona i nie zawsze w pełni wykorzystywana w procesie nauczania. Pracując z małymi dziećmi trzeba jak najbardziej angażować je w proces nauczania. Nauczyciel powinien pełnić rolę inicjatora zabaw i koordynatora. To czyni lekcję ciekawą i atrakcyjną dla uczniów.

Rozwój intelektualny i emocjonalny małych dzieci wiąże się już ze zdolnością koncentracji uwagi  oraz lepszego zapamiętywania mechanicznego i logicznego. Dzieci zatem łatwo uczą się na pamięć piosenek, wyliczanek, wierszyków i dialogów. Chętnie uczestniczą w grach i zabawach językowych i wykazują dużą kreatywność.

I. Opis innowacji

Ideą, która przyświeca temu programowi jest wykorzystanie zmysłów plastycznych, zdolności językowych i wyobraźni uczniów. Realizując tą innowację będzie można rozwijać u dzieci całą gamę kompetencji ogólnych jak: wiedza, umiejętności, uwarunkowania osobowościowe i umiejętności zdobywania oraz przyswajania wiedzy. Zaproponowane metody i techniki pracy mogą być użyte do wprowadzania, utrwalania i testowania nowego materiału. Nauka tworzenia map mentalnych ułatwia i urozmaica proces myślenia i absorbowania wiedzy.

Zadania są różnorodne i dopasowane do zakresu wprowadzonego materiału i wieku uczniów. Pozwalają one uczniom na wyjście z ławek, wprowadzają element ruchu oraz kontaktu z rówieśnikami oraz integracji z grupą. Kolejnym istotnym aspektem tego programu jest wykorzystanie możliwości uczniów do tworzenia przez nich pomocy dydaktycznych, które

można użyć na lekcji i w czasie konkursów językowych.

II. Cele

1. Cele ogólne

-Wprowadzenie nowego słownictwa z wykorzystaniem technik plastycznych.

-Zaangażowanie wyobraźni i uzdolnień plastycznych uczniów w celu poznania i

zapamiętania słownictwa.

-Rozwijanie wrażliwości artystycznej i dbałości o estetykę.

2. Cele szczegółowe

- Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

- Wykorzystywanie umiejętności w praktyce.

- Poznawanie i rozwijanie własnych możliwości.

- Kształcenie umiejętności potrzebnych do nauki języka angielskiego.

- Kształtowanie umiejętności współpracy w zespole.

- Pobudzanie do aktywności twórczej.

- Kształtowanie poczucia własnej wartości.

III. Przewidywane osiągnięcia

-Uczniowie znają nowe słownictwo i potrafią się nim posługiwać.

-Uczniowie czytają globalnie w języku angielskim.

-Uczniowie potrafią stworzyć nowe estetyczne pomoce językowe.

-Uczniowie są sprawni grafomotorycznie