Innowacja pedagogiczna z matematyki: MATEMATYKA W PRAKTYCE, CZYLI MYŚL LOGICZNIE, LICZ PRAKTYCZNIE 2019-2020

Utworzono dnia 16.09.2020

MATEMATYKA W PRAKTYCE, CZYLI MYŚL LOGICZNIE, LICZ PRAKTYCZNIE

Rok szkolny 2019/2020

Wiedza i umiejętności matematyczne pełnią w codziennym życiu bardzo istotną rolę. Użyteczność matematyki nabiera coraz większego znaczenia. Umiejętności zdobywane na lekcjach matematyki umożliwiają lepsze rozumienie wielu otaczających nas zjawisk, właściwą interpretację docierających do nas informacji oraz ułatwiają komunikowanie się w różnych, czasami nietypowych sytuacjach. Matematyka uczy takich metod postępowania i rozumowania, które mogą być przeniesione z sukcesem na wiele innych dziedzin życia.

Założeniem innowacji „Myśl logicznie, licz praktycznie” jest przeznaczenie w każdym dziale programowym co najmniej 2 godzin zajęć na tzw. „przydatność” matematyki w życiu codziennym. Prowadzone zajęcia mają na celu pokazanie  jak wykorzystać wiedzę z danego działu w sytuacjach życiowych. Dlatego też będziemy opracowywać następujące zagadnienia: zakupy - podwyżki, obniżki - szacowanie wydatków, remonty - pola pomieszczeń, malowanie pomieszczeń, planowanie wydatków remontowych, oszczędności - oszczędności w banku, czytanie map i planów - skala - odczytywanie rzeczywistych wymiarów, prędkość poruszanych się pojazdów po drodze, morzu i w powietrzu...  itp.

Kolejną umiejętnością bardzo ważną jest posługiwanie się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, w tym także dla wyszukiwania i korzystania z informacji. Podczas zajęć będzie ta umiejętność ćwiczona, bowiem wiele tematów będzie wymagało użycia komputera i Internetu.

Innowacja opracowana przez nauczyciela matematyki: Annę Paluszewską, Annę Kowalczyk  realizowana będzie w klasach 6a, 6b, 8b.

Rodzaj innowacji: programowo-metodyczna.

Czas realizacji innowacji: 15.10.2019 r.  – 15.05.2020 r.

Cele ogólne

• popularyzowanie matematyki wśród uczniów;
  • wyposażenie uczniów  w umiejętność wykorzystywania wiedzy matematycznej w praktyce.

Cele  szczegółowe

• popularyzowanie matematyki wśród uczniów, wyposażenie ucznia w umiejętność wykorzystania wiedzy matematycznej;
  • wdrażanie do uważnego analizowania treści zadania,
  • doskonalenie techniki rachunkowej,
  • rozwijanie wyobraźni matematycznej,
  • używanie języka matematycznego,
  • wdrażanie do rozwiązywania różnych problemów praktycznych,
  • poznanie niekonwencjonalnych sposobów dochodzenia do poprawnego wyniku,
  • rozwijanie umiejętności przetwarzania zdobytych wiadomości,
  • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych, pogłębianie wiedzy z tej dziedziny oraz postawy dociekliwości;
  • zachęcanie uczniów do podejmowania samodzielnej pracy nad rozwiązywaniem i tworzeniem zadań tekstowych oraz gier matematycznych;
  • kształtowanie umiejętności prowadzenia dyskusji;
  • rozwiązywanie problemów matematycznych w sposób twórczy  i niekonwencjonalny;
  • rozbudzanie motywacji do nauki matematyki, uczenie dostrzegania prawidłowości matematycznych w otaczającym świecie;
  • uczenie przełamywania własnych zahamowań i promowania rezultatów własnej pracy, autoprezentacja;
  • rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie, skutecznej komunikacji, umiejętności partnerskiego w niej funkcjonowania;
  • pobudzanie optymizmu i motywacji do kolejnych działań, szukanie radości w pracy  i nauce;
  • rozwijanie poczucia własnej wartości poprzez osiąganie sukcesów;

Ewaluacja:

Ewaluacja działań innowacyjnych prowadzona będzie przez cały okres trwania programu.

Dokonana zostanie poprzez:

- Przeprowadzenie  ankiet ewaluacyjnych dla uczniów;

- Naturalną formą ewaluacji będzie poziom zadowolenia dzieci z własnych dokonań i umiejętności rozwiązywania problemów matematycznych.