INNOWACJA PEDAGOGICZNA „ Pamięć historii żyje w nas – 80 lat temu”

Utworzono dnia 16.09.2020

INNOWACJA     PEDAGOGICZNA

„ Pamięć  historii żyje w nas – 80 lat temu”

Zespół Szkół w Lutocinie

Samorządowa Szkoła Podstawowa w Lutocinie

Autorzy i realizatorzy : Danuta Pekról, Iwona Kaźmierczak

Lutocin 2019\ 2020

1.   Niniejsza  innowacja opracowana została dla uczniów klas trzecich pierwszego etapu kształcenia. Opiera się na rozszerzeniu treści patriotycznych realizowanych w ramach „Programu edukacji wczesnoszkolnej” oraz o treści historyczne  poza programowe.  Innowacja ma służyć kształtowaniu u uczniów poczucia tożsamości narodowej, poznawaniu historii oraz zwyczajów i tradycji naszych okolic, miejscowości i kraju oraz popularyzować umiejętności i wiedzę z dziedziny technologii informatyczno – komputerowej. Rozbudzanie  uczuć patriotycznych do Ojczyzny rozpoczyna się u dzieci  od najwcześniejszych lat.  Na początku jest to  dom rodzinny, dana miejscowość, miasto  oraz nasz kraj. W codziennej pracy z dziećmi istnieje wiele możliwości wplatania treści patriotycznych i takie formowanie tematyki zajęć aby zawierały najważniejsze elementy z historii Polski, polskiej tradycji i kultury. Zaplanowane zajęcia realizowane będą od września do kwietnia roku szkolnego 2019/20 według miesięcznego harmonogramu.

1. Adresaci programu:

Uczniowie kl. IIIa i IIIb Zespołu Szkół w Lutocinie.

1.  Wykonawcy i osoby odpowiedzialne: p. Danuta Pektól, P. Iwona Kaźmierczak
  2. Cele edukacyjne;

- rozbudzanie zainteresowań przeszłością;

-poznawanie historii naszej miejscowości, okolic, kraju;

- rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej i narodu;

- kształtowanie postaw patriotycznych związanych z kulturą regionu , narodem;

- dostarczenie wzorców osobowych z przeszłości, poznawanie postaci historycznych i współczesnych;

- kształtowanie postawy tolerancji wobec innych kultur i nacji;

- kształtowanie szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń, pomników pamięci narodowej, tradycji i obyczajów;

- kontakt ze zbiorami wytworów kultury materialnej, zabytkami architektury sztuki;

-poznanie nowoczesnych sposobów zdobywania wiedzy {wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji};

- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

1. Cele szczegółowe uwzględniające poziom wiedzy i umiejętności ucznia klasy III.

Uczeń zna wybrane fakty historyczne zabytki, miejsca pamięci narodowej, symbole, legendy, muzea, postacie, tradycje kraju i regionu.

Uczeń dzieli się swoją wiedzą w zakresie tematyki regionalnej z innymi.

Uczeń umie korzystać z oferty instytucji lokalnych tworzących kulturę regionu.

Uczeń umie korzystać z różnych źródeł informacji {tekst źródłowy, plan, mapa, ilustracje, fotografie, wirtualne rekonstrukcje, Internet}.

Uczeń efektywnie pracuje w grupie, zespole i prawidłowo prezentuje wyniki wspólnej pracy.

1. Sposób realizacji działań

METODY :

*metody aktywizujące

* podające {pogadanki, rozmowy, odczyty, wywiady, opowiadanie}

* metody praktycznego działania {pokaz , obserwacja, ćwiczenia}

* metody badawcze i poszukujące,

* oglądowe{spotkania z ciekawymi ludźmi }

FORMY PRACY :

* wycieczki, zajęcia w terenie,

* zajęcia prowadzone przez zaproszonych gości,

* zajęcia z zastosowaniem aktywnych metod pracy,

* udział w inscenizacjach, koncertach,

* wykonywanie prac plastyczno- technicznych oraz ich prezentacja.