Innowacja pedagogiczna " Nauczanie przez wspólne eksperymentowanie" - 2018/2019

Innowacja pedagogiczna

" Nauczanie przez wspólne eksperymentowanie" - 2018/2019

Autor: Marta Opalska - Kapela

W roku szkolnym 2018/2019 w miesiącach marzec- czerwiec w Zespole Szkół w Lutocinie realizowana była innowacja metodyczna z fizyki i chemii, pt. "Nauczanie przez wspólne eksperymentowanie". Autorem innowacji była Marta Opalska-Kapela.

Zajęcia odbywały się raz w tygodniu dla chętnych i zainteresowanych uczniów klas trzecich gimnazjum oraz ósmych i siódmych w ramach zajęc koła zainteresowań.

Niniejsza innowacja miała zachęcać uczniów do poszerzania wiedzy fizycznej i chemicznej wszystkimi zmysłami. Przede wszystkim zaś poprzez praktyczne działanie. Celem opracowania innowacji było bowiem przekonanie o istotnym znaczeniu zajeć praktycznych w zdobywaniu wiedzy oraz umiejętności. Nie bez znaczenia jest również duże zainteresowanie uczniów zajęciami chemii czy fizyki, na których mogliby samodzielnie wykonywać doswiadczenia, eksperymenty, hodowle, a co za tym idzie rozwijac swoje pasje i zainteresowania z jednoczesnym kształtowaniem licznych umiejętności przedmiotowych.

Uczniowie podczas zajęc mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia. Bawiąc się w "młodych chemików" zdobywali podstawowe umiejętności związane z praktycznym wykorzystaniem sprzetu laboratoryjnego, technikami laboratoryjnymi, preparatyką chemiczną i najbardziej cenione umiejętności praktyczne. Uczniowie uczyli się również prawidłowego przygotowania i dokumentowania doświadczeń oraz logicznego wnioskowania na podstawie obserwacji. Zróżnicowanie metod i form pracy przyczyniło się do utrakcyjnienia zajęć i zmotywowania uczniów do intensywnej pracy. Atmosfera zajęć była bardzo miła co miało wpłuw na integrację rówieśniczą i współpracę w grupie.

Uczniowie realizowali tematy związane  m.in. z powietrzem, ciśnieniem atmosferycznym, wodą, zjawiskami optycznymi, w tym teczą, maszynami prostymi, widzeniem barwnym, tłuszczami czy siłą wyporu. Budowali fontannę Herona, nurek kartezjusza, krążek Newtona czy filtr wodny. Produkowali mydła, przygotowywali wskaźniki zasadowo- kwasowe.

Dodatkowo w związku ze 150. rocznią odkrycia Układu Okresowego Pierwiastków oraz ogłoszenia  roku 2019 "Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego", stworzyliśmy własny układ okresowy ze zdjeć uczniów naszej szkoły. Przeprowadziliśmy również pokaz efektownych doświadczeń chemicznych dla przedszkolaków z naszej placówki. Uczniowie z klas III gimnazjum zaprezentowali szereg doświadczeń, w tym z wykorzystaniem suchego lodu, które wzbudziły wśród dzieci ogromne zainteresowanie i zaciekawienie.

Uczniowie aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich zajęciach odbywających się w ramach innowacji.