Wycieczka klas I do Rypina

Dnia 5.04.2019r. uczniowie klas pierwszych, pod opieką wychowawczyń p. E. Węgrowskiej i p. H. Zmarzłej oraz rodziców p. M. Jaskuła i p. A. Rosiak,  byli na wycieczce w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.

Uczniowie brali udział w zajęciach warsztatowych zdobienia pisanek i wykonania samodzielnie kartki wielkanocnej. Poznały tradycje wielkopostne i wielkanocne na Ziemi Dobrzyńskiej i na północnym Mazowszu ,,od popiołu, smolnej gródki do lanego poniedziałku’’ oraz przez wieki kultywowane obyczaje wielkanocne: porządki po zimie, wykonanie palmy wielkanocnej, obmycie wodą święconą, Wielki Tydzień.

Następnie dzieci udały się do klasy szkolnej z XIX wieku. Poznały wnętrze dawnej klasy z jej wyposażeniem oraz przedmioty w elementarnej szkole z aspektem religijnym i rolą nauczyciela w dawnych czasach. Brały również czynny udział w zajęciach kaligrafii – pisali gęsim piórem i atramentem. Na koniec lekcji uczniowie otrzymali świadectwo ukończenia Szkoły Dobrzyńskiej – pamiątkę z lekcji muzealnej.

W dalszej części dzieci zwiedzały salę przedstawiającą stan feudalnego społeczeństwa średniowiecznego w Rypinie: pralnię, magiel, drewnianą ręczną pralkę niemiecką. W kolejnej sali obejrzały dawne stroje z różnych epok ludzi zamieszkujących te tereny: zagrody chłopskie i drobne mieszczaństwo. Zobaczyli także wykopaliska archeologiczne dokonane na Ziemi Dobrzyńskiej.

Dzieci wróciły z wycieczki pełne wrażeń i nowo zdobytej wiedzy.

Utworzono dnia 06.05.2019, 11:12